Jeśli wybierasz się w egzotyczną podróż możesz natknąć się na produkty wykonane z ginących lub zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Czasem możesz nawet nie wiedzieć, że to, co kupujesz, zawiera składniki pochodzące z rzadkich okazów flory i fauny. Kupowanie takich pamiątek nie tylko przyczynia się do wymierania gatunków i napędzania nielegalnego handlu, może być także przyczyną poważnych kłopotów.
Problem przewożenia produktów wykonanych z gatunków chronionych jest tym większy, im więcej osób wyjeżdża do krajów Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej i Afryki. W samym 2007 roku na polskich przejściach granicznych celnicy znaleźli w turystycznym bagażu ponad 3000 nielegalnych okazów, w tym: 248 żywych okazów zwierząt (m.in. kameleony, gekony, papugi, ptaszniki), 1562 produktów tradycyjnej medycyny chińskiej, 105 kg koralowców oraz 4,75 kg rogów nosorożca. Ponadto regularnie zatrzymywane były wyroby skórzane z gadów (buty ze skóry pytona siatkowanego, torebki z warana,), spreparowane węże w butelkach, skorupy żółwi morskich czy też zasuszone koniki morskie. W lipcu ruszyła akcja informacyjna WWF pod hasłem „Nie przywoź pamiątek z egzotycznych zwierząt”, która skierowana jest do turystów.
Na kolorowych targach Afryki i Azji, w sklepach i na ulicach miasteczek Ameryki Południowej, można znaleźć zarówno żywe ptaki, węże, żółwie, małpki, jak i tysiące pamiątek zrobionych z egzotycznych zwierząt i roślin. Nie daj się skusić motylowi o niezwykłych skrzydłach, oryginalnej torbie z krokodyla, cętkowanej skórze lamparta, delikatnej figurce z kości słoniowej albo pięknemu okazowi koralowca - pamiętaj, że większość egzotycznych pamiątek wytwarzanych jest z zagrożonych gatunków. Produkcja tego rodzaju wyrobów, a przede wszystkimi międzynarodowy handel takimi przedmiotami oraz żywymi okazami, doprowadziły do wytępienia wielu gatunków i zagrażają tysiącom innych. Nawet jeżeli żywe zwierzęta lub rośliny albo pamiątki z nich wytworzone są sprzedawane na bazarach, w sklepach lub na giełdach, nie oznacza to, że ich kupowanie oraz wywóz są legalne.
Handel ponad 30 000 gatunków roślin i zwierząt jest ograniczony przez Konwencję Waszyngtońską (CITES) i przepisy prawa wspólnotowego. Dla przewozu tych gatunków, jak również jakichkolwiek przedmiotów z nich wykonanych, niezbędne są specjalne zezwolenia CITES. Jeśli nie jesteś pewien, czy przedmiot, który chcesz kupić, nie został wykonany ze zwierzęcia ginącego gatunku - nie kupuj. Jeżeli przewozisz bez zezwolenia okazy chronionych gatunków lub przedmioty z nich wykonane, łamiesz prawo i narażasz się na konsekwencje karne. Zgodnie z nowymi przepisami, proceder ten jest traktowany jako przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i konfiskata przewożonych okazów.
Szczegółowy wykaz wyrobów, których nie powinniśmy przywozić do Polski w zależności od miejsca do którego się wybieramy znajduje się na stronie internetowej
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »