kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Nie przywoź egzotycznych pamiątek z podróży
2008/8/18 16:47:13

Jeśli wybierasz się w egzotyczną podróż możesz natknąć się na produkty wykonane z ginących lub zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Czasem możesz nawet nie wiedzieć, że to, co kupujesz, zawiera składniki pochodzące z rzadkich okazów flory i fauny. Kupowanie takich pamiątek nie tylko przyczynia się do wymierania gatunków i napędzania nielegalnego handlu, może być także przyczyną poważnych kłopotów.

Problem przewożenia produktów wykonanych z gatunków chronionych jest tym większy, im więcej osób wyjeżdża do krajów Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej i Afryki. W samym 2007 roku na polskich przejściach granicznych celnicy znaleźli w turystycznym bagażu ponad 3000 nielegalnych okazów, w tym: 248 żywych okazów zwierząt (m.in. kameleony, gekony, papugi, ptaszniki), 1562 produktów tradycyjnej medycyny chińskiej, 105 kg koralowców oraz 4,75 kg rogów nosorożca. Ponadto regularnie zatrzymywane były wyroby skórzane z gadów (buty ze skóry pytona siatkowanego, torebki z warana,), spreparowane węże w butelkach, skorupy żółwi morskich czy też zasuszone koniki morskie. W lipcu ruszyła akcja informacyjna WWF pod hasłem „Nie przywoź pamiątek z egzotycznych zwierząt”, która skierowana jest do turystów.

Na kolorowych targach Afryki i Azji, w sklepach i na ulicach miasteczek Ameryki Południowej, można znaleźć zarówno żywe ptaki, węże, żółwie, małpki, jak i tysiące pamiątek zrobionych z egzotycznych zwierząt i roślin. Nie daj się skusić motylowi o niezwykłych skrzydłach, oryginalnej torbie z krokodyla, cętkowanej skórze lamparta, delikatnej figurce z kości słoniowej albo pięknemu okazowi koralowca - pamiętaj, że większość egzotycznych pamiątek wytwarzanych jest z zagrożonych gatunków. Produkcja tego rodzaju wyrobów, a przede wszystkimi międzynarodowy handel takimi przedmiotami oraz żywymi okazami, doprowadziły do wytępienia wielu gatunków i zagrażają tysiącom innych. Nawet jeżeli żywe zwierzęta lub rośliny albo pamiątki z nich wytworzone są sprzedawane na bazarach, w sklepach lub na giełdach, nie oznacza to, że ich kupowanie oraz wywóz są legalne.

Handel ponad 30 000 gatunków roślin i zwierząt jest ograniczony przez Konwencję Waszyngtońską (CITES) i przepisy prawa wspólnotowego. Dla przewozu tych gatunków, jak również jakichkolwiek przedmiotów z nich wykonanych, niezbędne są specjalne zezwolenia CITES. Jeśli nie jesteś pewien, czy przedmiot, który chcesz kupić, nie został wykonany ze zwierzęcia ginącego gatunku - nie kupuj. Jeżeli przewozisz bez zezwolenia okazy chronionych gatunków lub przedmioty z nich wykonane, łamiesz prawo i narażasz się na konsekwencje karne. Zgodnie z nowymi przepisami, proceder ten jest traktowany jako przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i konfiskata przewożonych okazów.

Szczegółowy wykaz wyrobów, których nie powinniśmy przywozić do Polski w zależności od miejsca do którego się wybieramy znajduje się na stronie internetowej





 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: podróż, wycieczka, zwierzęta egzotyczne, zwierzęta ginące


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»