kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Nie tylko modnie, ale i etycznie
2008/11/4 9:10:00

Trwa kampania Polskiej Akcji Humanitarnej „Modnie i Etycznie” mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem ubóstwa i nieposzanowania praw pracowników z krajów Globalnego Południa produkujących odzież dla dużych firm. Jej adresatami są przede wszystkim nauczyciele i uczniowie szkół policealnych i uczelni związanych z rynkiem mody (szkół odzieżowych, szkół projektowania ubioru, szkół artystycznych, uczelni ekonomicznych, biznesowych i marketingowych), ale także wszyscy konsumenci kupujący ubrania.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że miliony ludzi zatrudnionych w przemyśle odzieżowym pracuje w trudnych warunkach i zarabia mniej, niż potrzeba im na godne życie. Pracodawcy nie respektują ich praw, każą im pracować coraz szybciej i dłużej, żeby sprostać wymaganiom firm odzieżowych z całego świata. One też są poddane ogromnej presji, konkurując ze sobą pod względem ceny, jakości i szybkości reakcji za zmiany upodobań klientów czyli nas.

Wśród celów szczegółowych kampanii „Modnie i Etycznie” znalazło się m.in.: wspieranie szkół policealnych związanych z rynkiem mody i przemysłem odzieżowym we wprowadzaniu do ich programów nauczania zagadnień społecznej odpowiedzialności biznesu, etyki w działalności gospodarczej i praw pracowniczych, rozwinięcie w uczestnikach projektu poczucia solidarności z pracownicami i pracownikami z Krajów Południa oraz propagowanie odpowiedzialnych wyborów konsumenckich w polskim społeczeństwie.

Co należy robić, aby nasza szafa wyglądała „Modnie i Etycznie”? Przede wszystkim należy szanować pracę innych i nie kupować zbyt wielu nowych ubrań. Przy zakupach sięgajmy po wyroby firm, które dbają o sytuację swoich pracowników. Pamiętajmy, że siłą, z którą najbardziej liczą się koncerny odzieżowe, jest głos ich klienta, dlatego warto do nich pisać, pytać, co robią na rzecz praw pracowniczych i wspierać kampanie mające na celu poprawę sytuacji pracowników w branży tekstylnej. Jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy odzież szytą z bawełny organicznej. W ten sposób wspieramy ekologiczne rozwiązania przy uprawie bawełny i oszczędzamy światu ton szkodliwych pestycydów.



PAH
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: moda, prawa pracowników, przemysł odzieżowy