kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Osiem na dziesięć Polek potrzebuje chwili przyjemności
2010/6/22 23:50:00

Ponad 80 proc. dorosłych Polek deklaruje, że potrzebuje w ciągu tygodnia znaleźć czas na chwilę przyjemności. Chwilą przyjemności to dla nich czas odprężenia i relaksu (97 proc.), a także moment wytchnienia od pracy i codziennych obowiązków (91 proc.). To również czas,w którym mogą zadbać o siebie.

Polki zapytane o to, jak spędzają taką chwilę przyjemności wymieniają spontanicznie: czytanie książek i/lub prasy (27 proc.), wyjścia na spacery (17 proc.), a także chwile relaksu i odprężenia (14 proc.) oraz odpoczynku (14 proc.) 13 proc. wskazuje na spotkania towarzyskie z przyjaciółmi i znajomymi. Większość badanych (65 proc.) zgadza się z tym, że chwilą przyjemności jest również chwila spędzona przy filiżance kawy. Polki zapytane o to, jak celebrują swoją chwilę przyjemności z kawą najczęściej wskazują na wygodne miejsce podczas jej picia (23 proc.), na spożywanie jej w towarzystwie innych osób (21 proc.) oraz podczas czytania książek lub prasy (19 proc.).
- Każdy z nas potrzebuje równowagi pomiędzy czasem przeznaczonym na pracę, obowiązki rodzinne, realizowanie własnych pasji a chwilami przeznaczonymi na odpoczynek. Kobiety, które godzą wiele obowiązków z jednej strony czują się bardziej zmęczone, z drugiej trudniej im przyznać sobie prawo do relaksu, który kojarzy im się z bezproduktywnym „nicnierobieniem". A to błąd, bo człowiek, w którego życiu nie ma równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem, szybciej się męczy, mniej efektywnie pracuje, łatwiej narażony jest na konsekwencje stresu czy choroby psychosomatyczne - wyjaśnia psycholog Ewa Klepacka-Gryz - Podstawowym warunkiem odczuwania przyjemności, a tym samym szczęścia jest przyznawanie sobie do tego prawa. Przyjemność niejako narzucona z góry, albo zaplanowana staje się obowiązkiem, takim jak praca, czy zajmowanie się domem. Oczywiście cudownie jest, jeśli z tych aktywności również potrafimy czerpać przyjemność, ale nie wyklucza to faktu, że owa przyjemność ma inną jakość niż ta, wywołana zajmowaniem się samym sobą, czy spędzeniem czasu w gronie ważnych dla nas ludzi.
- Prawdziwa przyjemność to stan, który odczuwamy intelektem, duszą i ciałem, a dusza i ciało to zmysły. Ciało uczy się przyjemności właśnie za pośrednictwem zmysłów. Przyjemność może przybrać postać wzrokową, kiedy podziwiamy jakiś wspaniały przedmiot, węchową, gdy czujemy zapach oraz smakową, kiedy jemy ulubione danie. Dlatego picie ulubionej kawy może być prawdziwą przyjemnością, budzącą wszystkie nasze zmysły. Podstawowym sekretem opanowania lekcji przyjemności niech będzie wyznaczenie jej miejsca i czasu w naszym życiu - dodaje psycholog.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Tchibo przez TNS OBOP. Metodologia: CATI, ogólnopolska, próba kobiet, reprezentatywna dla dorosłej (18-60 lat) populacji Polek, N=600, kwiecień 2010. Źródło: badanie TNS OBOP dla Tchibo.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kawa, przyjemności, relaks


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»