kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Podróż do przeszłości, czyli co łączy modę z technologią
2010/8/21 1:07:27

Pamiętasz czasy tapirowanych fryzur, poduszek na ramionach i Abby królującej w dyskotekach? Ostatnie dekady to nie tylko charakterystyczna i dynamicznie zmieniająca się moda, ale także czas pierwszych komputerów osobistych i telefonów komórkowych.

Osiągnięcia techniki lat 70. i 80. niczym nie przypominały urządzeń, które znamy dzisiaj. Pierwszy komputer osobisty ważył 25 kg, wczytanie jednej aplikacji trwało 30 minut, a telefon komórkowy miał rozmiary akumulatora samochodowego. Wydawało się też, że obowiązujący wówczas „look" rodem z serialu „Dallas" i moda na natapirowane włosy nigdy nie przeminą, a ciężkie i ogromne komputery są szczytem rozwoju techniki. Dziś i jedne i drugie są melodią przeszłości.

Tak jak zmienia się moda i obowiązujące trendy, do przodu idzie też technologia. Zaawansowane technologicznie, a przy tym stylowe gadżety stały się nie mniejszym obiektem pożądania niż designerskie ubrania czy buty. Bajecznie kolorowe netbooki z łatwością mieszczące się w damskiej torebce czy smartfony, za pomocą których możesz nie tylko dzwonić, ale też surfować w sieci, robić zdjęcia czy tworzyć filmy video, są nieodłącznym elementem współczesnego miejskiego stylu. Wszystko to byłoby niemożliwie gdyby nie technologia pozwalająca na tworzenie coraz mniejszych komputerów o coraz większej mocy, bez której designerzy tacy jak Karim Rashid czy Vivienne Westwood nie mogliby projektować swoich stylowych i ultracienkich laptopów uwielbianych przez kobiety na całym świecie. Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez lekkich, zgrabnych i wydajnych notebooków czy bezprzewodowego dostępu do Internetu. Jeśli nie ścigasz się z terminami w pracy, to pobierasz, edytujesz i udostępniasz wakacyjne zdjęcia oraz filmy na Facebooku i Twitterze lub sprawdzasz co słychać u rodziny czy znajomych mieszkających w odległym mieście.

Jeśli myślisz, że Twój komputer zapewnia Ci dziś wystarczającą moc i że w świecie technologii już niewiele może się zmienić pomyśl o tym, co komputery oferowały jeszcze dekadę temu. Życie jest dynamiczne i taka powinna być również technologia, która nam towarzyszy. Nie wiemy jakie będą trendy w modzie za kilka sezonów, ale już teraz możemy spodziewać się komputerów sterowanych myślami, superinteligentnych smartfonów czy trójwymiarowych, internetowych przymierzalni, które już niebawem zrewolucjonizują zakupy w internecie. Zobaczmy więc co zmieniło się w modzie, kulturze i technologii przez ostatnie dziesięciolecia i co czeka nas w niedalekiej przyszłości.Lata 70.

· Dyskotekowe diwy kołysały się w rytm muzyki Abby

· Margaret Thatcher jako pierwsza kobieta została premierem Wielkiej Brytanii


Technologia PC, gadżety i ciekawostki

· Narodził się komputer osobisty w wielu cudownych, dziwacznych, a czasem absurdalnie niepraktycznych odmianach - takich jak komputer przenośny o wadze 25 kg.

· Komputery różniły się od tego, co dziś rozumiemy pod tym pojęciem. Były używane przez specjalistów, którzy musieli wykonywać wiele skomplikowanych obliczeń albo budowane przez fascynatów elektroniki (1975).
Lata 80.

· Tasiemcowy serial Dallas, który przez 14 sezonów przykuwał do telewizorów miliony widzów, zapoczątkował modę na poduszki na ramiona.

· W „Thrillerze" Michaela Jacksona zgodnie tańczyli obok siebie żywi i martwi.


Technologia PC, gadżety i ciekawostki

· Era komputera osobistego rozpoczęła się na dobre.

· Pac Man wyjadał kropki na tysiącach ekranów

· W sprzedaży pojawiły się pierwsze telefony komórkowe: Motorola DynaTEC 8000X. Miały rozmiar oraz wagę akumulatora samochodowego i były droższe niż przeciętny kolorowy telewizor (1984).


Lata 90.


· Niewolnicy mody znów zniewoleni - podkolanówkami

· Pierwsze udane klonowanie zwierzęcia - owca Dolly

· Simpsonowie: wygłupy Homera, piwo i pączki


Technologia PC, gadżety i ciekawostki

· Liczba osób łączących się z internetem rośnie do około 15 milionów. Nawiązywanie połączenia nadal może zajmować nawet 10 minut. (1992)

· Intel wprowadza ikoniczny procesor Intel Pentium. Dzięki temu programiści mogą tworzyć bardziej złożone i inteligentne oprogramowanie. Procesory z rodziny Pentium® szybko podbijają rynek komputerów PC (1993).

· Poczta elektroniczna staje się coraz popularniejsza. W samych Stanach Zjednoczonych 81 milionów użytkowników poczty elektronicznej każdego roku otrzymuje 3,4 biliona wiadomości e-mail.

· Powstaje Google - dobrze znana wyszukiwarka internetowa (1998).Pierwsza dekada XXI wieku

· Wskutek ataków z 11 września (często określanych mianem 9/11) walą się bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, zabijając setki ludzi i sprawiając, że zszokowany świat wstrzymał oddech.

· Kryzys bankowy (2008). Upadek banku Lehman Brothers rozpoczął serię zdumiewających zdarzeń, które wywołały panikę na Wall Street. Ceny akcji poszybowały w dół, czego symbolem był największy dzienny spadek indeksu Dow Jones, który 29 września stracił 778 punktów.


Technologia PC, gadżety i ciekawostki

· Zakupy w internecie - wczasów, butów, żywności - nabierają rozmachu.

· Rośnie popularność blogów, zwłaszcza wśród komentatorów politycznych (2002).

· Działalność rozpoczyna YouTube, serwis przeznaczony do publikowania, udostępniania i oglądania wideo, który z czasem odniesie ogromny światowy sukces (2005).

· Smartfony - trzecia generacja technologii mobilnej zaoferowała dodatkowe funkcje multimedialne. Poczta elektroniczna, internet i transmisja danych stały się standardem.

· Nawigacja satelitarna. Systemy nawigacyjne GPS odnoszą ogromny sukces.

· Mało znana witryna Facebook* wypływa na szerokie wody, przyczyniając się do gwałtownego rozwoju mediów społecznościowych, w których miliony użytkowników wspólnie bawią się i dzielą osobistymi informacjami.

· Internetowa telewizja: odcinki „Zagubionych" i „Gotowych na wszystko" są nadawane przez internet, co zapowiada rewolucję w oglądaniu telewizji (2006).

· Premiera procesorów Intel Core i3, i5 i i7.Przyszłość

Czego zatem możemy spodziewać się w przyszłości? Dokąd zabiorą nas procesory o stale rosnącej mocy obliczeniowej? Oto przykłady badań prowadzonych obecnie w Intel Labs...

· Zakupy internetowe w nowym wydaniu: komputery będą znać nasze preferencje zakupowe i zaoferują trójwymiarowe, internetowe przymierzalnie. Będziemy też dysponować awatarem, aby przymierzyć ubrania i sprawdzić, jak wyglądają.

· Telewizja 3D i dźwięk otaczający słuchacza.

· Wszystkie urządzenia - komórki, komputery, telewizory - będą wzajemnie połączone, więc będziemy mogli oglądać preferowane treści na każdym z nich.

· Komputery aktywowane myślami: komputer przyszłości oszczędzi palce użytkownika i zapobiegnie chronicznemu przeciążeniu mięśni, przyjmując polecenia bezpośrednio z mózgu... tak, przez czytanie w myślach!

· Roboty przeznaczone do manipulowania przedmiotami domowymi i potrafiące podłączyć się do źródła prądu.

· Smartfon przyszłości wyposażony w czujniki, dzięki którym stanie się superinteligentny - będzie sprawdzał, gdzie jest użytkownik i co robi w ciągu dnia, oferując mu informacje zależne od kontekstu.

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: moda, technologia, trendy, zakupy


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»