kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Polacy pokochali bieganie
2013/7/17 22:30:00

W ciągu ostatnich czterech lat liczba osób, które biegają, zwiększyła się ponad trzykrotnie – wynika z badań Instytutu ARC Rynek i Opinia. Można zatem już mówić o prawdziwej modzie na bieganie, która opanowała już wszystkie większe polskie miasta. Polacy nie wstydzą się już pokazywać publicznie w stroju sportowym – obecnie skrępowanie budzi przyznanie do tego, że nie biega się regularnie.


Trendy zmieniają się, niektóre znikają, by w ich miejsce szybko pojawiły się nowości. Jednak modzie na bieganie nie szkodzą mijające sezony. W końcu ten sport o niezliczonych zaletach jest też jedną z najbardziej ponadczasowych dyscyplin na świecie. Powodów zainteresowania bieganiem i gwałtownego wzrostu jego popularności jest naprawdę wiele. Ciężko stwierdzić, gdzie tkwi przyczyna tego fenomenu. Nie jest to jednak najistotniejsze – ważniejszy jest efekt tej wyjątkowo pozytywnej mody. W końcu chodzi tu nie tylko o relaks czy mile spędzony czas, ale i nasze zdrowie.

Cała Polska biega


Czyżby w ostatnim czasie wzrosła świadomość tego, jak ważny jest dla nas ruch? – W temacie biegania w całej Polsce dzieje się coraz więcej. Rośnie liczba ciekawych akcji, lokalne maratony i półmaratony biją rekordy popularności. Pojawiają się także inne inicjatywy – w maju poznański Uniwersytet Ekonomiczny zorganizował bieg „Altum Run!” pod patronatem Fabryki Formy. Obecnie pomagamy naszym Klubowiczom, a także przedstawicielom Urzędu Miasta Poznania w przygotowaniach do poznańskiego Triathlonu, który odbędzie się już 4 sierpnia. W ramach Fabryki Formy mamy też „Klub Biegacza” – mówi Alicja Liczba, Dyrektor Marketingu i PR Centrum Fitness Fabryka Formy. Od kilku lat działa też społeczna akcja „Polska biega”, zachęcająca rodaków do ruchu i uczestnictwa w imprezach sportowych. Każdego roku przybywa zainteresowanych wydarzeniem. – Coraz rzadziej musimy kogoś namawiać do udziału w różnych akcjach. Często klienci Fabryki Formy sami się o nie dopytują – dodaje Alicja Liczba. Biegacze motywują innych do wspólnych ćwiczeń i promują zdrowy tryb życia, nie tylko wśród znajomych. W końcu zaczynamy rozumieć, że bieganie to nie przykry obowiązek, ale i przyjemność.

Produkcja szczęścia

Rosnąca popularność biegania nie powinna nikogo dziwić. W końcu niewiele sportów ma aż tyle zalet. Regularne treningi wpływają na ogólną poprawę kondycji, wzrost odporności całego organizmu, wzmocnienie mięśni oraz układu krążenia. Zyskują też nasze płuca i serce. To także doskonała terapia dla zestresowanych. Bieganie rozładowuje napięcie, co sprzyja polepszeniu kondycji psychicznej organizmu, a wydzielana podczas joggingu endorfina nie bez powodu nazywana jest „hormonem szczęścia”. Jest też doskonałym treningiem dla naszej osobowości. Pomaga w walce ze słabościami i ułatwia pracę nad własną motywacją. Jest ponadto wyjątkowo dostępnym i tanim sportem. A to dopiero początek długiej listy korzyści.

Pokonać siebie

Tego, że bieganie jest świetną formą spędzania wolnego czasu, nie trzeba powtarzać Grzegorzowi Ślusarkowi z Poznania, autorowi bloga poświęconego motywacji, zdrowiu, sportowi i zdrowemu żywieniu pokonacsiebie.pl – Bieganie jest wyrwaniem się od codziennych problemów. Jest sposobem na pozbycie się stresu. Jest wyzwaniem, pokonywaniem siebie. Biegnąc jestem sam, rozmyślam, postanawiam, czasem wpadają do głowy innowacyjne pomysły – wyjaśnia Grzegorz Ślusarek. Bloger przyznaje, że wcześniej miewał problemy z motywacją i regularnym ćwiczeniem. Chociaż własna strona pomaga w organizacji czasu, to jednak sport jest największym źródłem inspiracji dla pracy nad stanem kondycji fizycznej i psychicznej. – Bieg motywuje. Wracam, biorę prysznic i mam nowe siły na stare i nowe wyzwania – dodaje autor bloga. Fitness to nie tylko więc sposób na dobrą formę, ale też sposób na życie, lepsze i zdrowsze życie.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: biegi, czas wolny, polska biega, sport


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »