kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Polacy pokochali komórki
2009/7/23 16:20:00

W Polsce sprzedaż telefonów komórkowych wciąż systematycznie rośnie, choć na 100 obywateli przypada już 110 aparatów. Pragniemy coraz bardziej funkcjonalnych modeli, ale nie zawsze nas na nie stać.


Komórki zdominowały nasze życie. Z ich pomocą już nie tylko prowadzimy rozmowy i wysyłamy SMS-y, ale słuchamy muzyki, radia, robimy zdjęcia i filmy, wysyłamy i odbieramy maile, korzystamy z Internetu oraz gramy. To powoduje, że jesteśmy do nich coraz bardziej przywiązani. Według badań już blisko połowa z nas nie może sobie wyobrazić życia bez komórki.

W Polsce najwięcej aparatów sprzedaje Nokia. Na drugim miejscu uplasował się Samsung, któremu pola w ostatnim czasie ustąpił Sony Ericsson. W okresie ostatnich dwóch lat bardzo dynamicznie rósł popyt na nowoczesne, zaawansowane technologicznie aparaty. Poszukujemy modeli, z pomocą których można odtwarzać pliki multimedialne, robić dobrej jakości zdjęcia lub też wygodnie korzystać z Internetu. Według GfK Polonia, w ubiegłym roku Polacy kupili ponad milion sztuk tego rodzaju aparatów, o 60 proc. więcej niż w roku 2007. Jednak najnowsze modele bogatych w funkcje telefonów (smartfonów) wciąż pozostają poza zasięgiem finansowym statystycznego Polaka.

Jak podkreśla Marcin Kwaśniak, redaktor naczelny miesięcznika Twoja Komórka, to właśnie przez wysoką cenę, Polacy wciąż kupują bardzo niewiele modeli, które pozwalają łatwo wykorzystywać większość funkcji biznesowych.

- Choć bardzo byśmy chcieli, aby było inaczej, w Polsce telefony ciągle wykorzystywane są głównie do rozmów oraz wysyłania SMS-ów. Telefony takie jak BlackBerry lub iPhone - a to właśnie one pozwalają wygodnie korzystać z Internetu, wysyłać i odbierać pocztę elektroniczną - są głównie sprzedawane wraz z drogimi taryfami dla firm. Rzadko trafiają do osób fizycznych. Dla Polaków ich cena rynkowa jest po prostu nie do zaakceptowania - powiedział Marcin Kwaśniak.

Jedną z opcji tanich zakupów są propozycje serwisów aukcyjnych. W ofertach dostępnych na Allegro.pl zaawansowane modele kosztują ponad tysiąc złotych - średnio o kilkanaście do kilkudziesięciu procent taniej, niż w salonach. W serwisie fruli.pl, który prowadzi licytacje smartfonów ceny sprzedaży są jeszcze bardziej atrakcyjne, dlatego też nowe aparaty z wysokiej półki to bardzo pożądany towar, który jest tu najchętniej licytowany. Tym bardziej, że można go nabyć średnio za kilkadziesiąt złotych.

Polacy poszukują okazji wśród ofert zaawansowanych modeli telefonów komórkowych. Potwierdzają to wyniki serwisów internetowych, które oferują usługi porównywania cen produktów, takich jak Nokaut.pl czy Skąpiec.pl. W pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych aparatów są te o bardzo bogatej funkcjonalności.

Czy szybko rosnąca popularność komórek sprawi, że wkrótce telefonia stacjonarna zniknie z naszego rynku?
- Nie wydaje mi się, by telefonia stacjonarna miała w krótkim czasie całkowicie zostać wyeliminowana przez komórkową. Z dwóch powodów. Po pierwsze, jest jednak w naszym społeczeństwie ogromna grupa ludzi w średnim wieku i starszych, dla których podstawowym narzędziem do komunikowania się pozostanie telefon stacjonarny. Drugi powód to jakość dostępu do Internetu. Tu nieporównywalnie lepsze wyniki oferuje telefonia stacjonarna niż usługi operatorów komórkowych - uważa Marcin Kwaśniak.

Tymczasem w Allegro na sprzedaż wystawianych jest dziesięciokrotnie więcej telefonów mobilnych niż stacjonarnych. Z kolei serwis fruli.pl zawęził asortyment aparatów wyłącznie do zaawansowanych komórek.

Z roku na rok w Polsce powoli spada liczba posiadaczy telefonii stacjonarnej. Tradycyjny telefon coraz częściej traktowany jest jako narzędzie do prowadzenia rozmów o charakterze rodzinnym, w zaciszu domowym.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: GSM, aukcje internetowe, internet, porównywanie cen, serwisy aukcyjne, smartfon, telefonia komórkowa


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »