kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zagraj w squasha
2009/8/27 19:00:00

Statystyczny Polak spędza 5,5 godziny dziennie za biurkiem i niemal 4 przed telewizorem. Brak ruchu sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Pomóc może tylko intensywny wysiłek. Najlepiej w postaci dynamicznej i ciekawej gry, np. w squasha.

Squash (z angielskiego "miażdżyć") to gra polegająca na przemiennym odbijaniu rakietą piłki od ścian, w sposób utrudniający przeciwnikowi jej odbiór. Gra wymyślona w Anglii na początku XIX wieku przez więźniów słynnego londyńskiego więzienia „The Fleet" szybko zyskała uznanie brytyjskich elit. W Polsce pojawiła się w 1997 roku i od razu znalazła liczne grono miłośników. Nic dziwnego, ponieważ jest nie tylko dynamiczna, ale również wymaga błyskotliwości i taktycznego myślenia.

"Średnia długość meczu, składającego się z 5 setów po 11 punktów, wynosi ok. 40 minut. W tym czasie gracz poddany jest intensywnemu wysiłkowi interwałowemu" - mowi Adam Michańków z Polskiej Federacji Squasha, jeden z organizatorów drużynowych Mistrzostw Europy ENCC 2009, które odbędą się w Poznaniu na początku października. "Aby wygrać z przeciwnikiem, w czasie wymiany piłek, zawodnik raz zwalnia, to znów przyśpiesza. Ciągłe zmiany tempa gry powodują, że przez niemal 80 proc. czasu serce gracza pracuje na najwyższych obrotach" - dodaje.

To właśnie dlatego osoby uprawiające squash mogą pochwalić się świetną kondycją i nie mają problemów z sercem. Tym bardziej, że gracze chcący zwiększyć swoją przewagę na korcie uzupełniają trening o ćwiczenia aerobowe, które przyspieszają oddech, bicie serca oraz zwiększają dopływ tlenu do mięśni. Większość zawodowców uzupełnia cykl treningowy również o biegi, by jeszcze bardziej wzmocnić swoją wytrzymałość.

Squash pomaga wzmocnić nie tylko kondycję ale także mięśnie. Rozgrywka wymaga od gracza nieustannego poruszania się po całym korcie, szybkich zwrotów i gry całym tułowiem. Dzięki temu uprawianie tej dyscypliny wystawia na próbę niemal każdy ludzki mięsień. Największy wpływ sport ten wywiera jednak na uda, pośladki oraz mięśnie ręki, w które gracz trzyma rakietę. Korzystny wpływ squasha na mięśnie można zwiększyć poprzez uzupełniający trening na siłowni. Na on na celu wzmocnienie mięśni nóg i pleców, co przekłada się na styl gry i zwiększa prawdopodobieństwo wygranej. Uzupełniające ćwiczenia na siłowni są konieczne również do zapewnienia równomiernego rozwoju mięśni ręki, w której gracz nie używa do trzymania rakiety.

Poza treningiem na siłowni, ćwiczeniami aerobowymi i bieganiem ważny jest również trening na korcie. Squash poza kondycją, siłą i gracją wymaga również błyskotliwości. Wielość technik oraz rodzajów zagrywek taktycznych potrafi przyprawić o zawrót głowy i sprawia, że gra jest nie tylko niezwykle szybka, ale również interesująca. Rosnąca popularność tej dyscypliny spowodowana jest faktem, że to hobby bardzo szybko zmienia się w prawdziwą pasję, która nie tylko dostarcza wrażeń, ale pomaga dbać o formę.

Jeśli statystyczny Polak w każdym tygodniu zamieniłby choć jedną lub dwie godziny przed telewizorem na grę squash, spadłaby liczba osób cierpiących na choroby układu krążenia. Coraz więcej osób dba o zdrowie jednak daleko nam do doskonałości. Choć 60 proc. dorosłych Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi, a ponad 8 mln cierpi na nadciśnienie, to nadal co siódmy w ogóle nie uprawia sportu.


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: gra, mecz, piłka, rakieta, sport, squash, trening, wysiłek fizyczny


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »